Facebook Miasta Leżajsk
Facebook Miasta Leżajsk
BIP Leżajsk
Biuletyn Informacji Publicznej
ePUAP
ePUAP
Godło Polski
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Projekty unijne
Projekty unijne
Dla słabowidzących
Wersja dla słabowidzących

Odznaczona

          W ubiegły wtorek (13 lutego) w Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart w imieniu Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, za zasługi dla niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, odznaczyła Patentem i odznaką „Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny”, Oficera Armii Krajowej ppor. Joannę Cieślik-Dołęgę.

          Wieloletnia mieszkanka Leżajska ppor. Joanna Cieślik-Dołęga mogła, jako pierwszy na Podkarpaciu członek Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej, wystąpić w specjalnym mundurze żołnierzy niezłomnych. Ogromna w tym zasługa kpt. Tomasza Okólskiego, Szefa  Służby Mundurowej z 34 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Rzeszowie, który dołożył wszelkich starań, aby w ten sposób państwo polskie uznało Jej bohaterską postawę i zasługi w walce o wolność.

          W czasie niemieckiej okupacji ppor. Joanna Cieślik-Dołęga podjęła się pracy konspiracyjnej i w wieku niespełna 18 lat wstąpiła do Armii Krajowej. Działała w Obwodzie Bóbrka, należącym do Oddziału Inspektoratu Południowego Okręgu Lwów Armii Krajowej. Została przydzielona do łączności terenowej, jako łączniczka między komendą Inspektoratu a oddziałami partyzanckimi AK na trasie Lwów – Stanisławów. W pracy konspiracyjnej przyjęła pseudonim „Teresa”.

 

_DSC0005.jpeg

 

_DSC0019.jpeg

 

_DSC0036.jpeg

 

_DSC0046.jpeg
 

 

Data publikacji: 15-02-2018 08:50
Data modyfikacji: 21-02-2018 11:25
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/W w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania (polityka prywatności). Administratorem danych osobowych jest Urząd Miejski reprezentowany przez Burmistrza Leżajska, z siedzibą przy ul. Rynek 1, 37-300 Leżajsk tel.17 242 73 33
e-mail: uml@miastolezajsk.pl
Polecane