BIP Leżajsk
Biuletyn Informacji Publicznej
Projekty unijne
Projekty unijne
ePUAP
ePUAP
Godło Polski
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Dla słabowidzących
Wersja dla słabowidzących

Poskromienie „Jagódki”

     Potok Jagoda, zwany pieszczotliwie przez tubylców „Jagódką”, to tylko z pozoru niewinny, wijący się niemrawo przez leżajskie zakamarki strumyk. Ma on też swoje drugie, zgoła odmienne oblicze, szczególnie na odcinkach zabudowanej części miasta, gdzie w porach bardziej wzmożonej aktywności deszczu przeradza się w źródło lokalnych podtopień. W październiku 2003 roku Miasto za kwotę 60 tysięcy zł zleciło wykonanie konserwacji potoku Jagoda na odcinku od ulicy Siedlanka do torów kolejowych. Umocniono wówczas dno i skarpy potoku płytami betonowymi oraz opaską z faszyny (powiązanej ze sobą wikliny). Na długo to jednak nie wystarczyło, bo poszerzające się w szybkim tempie powierzchnie utwardzone ulic, placów, parkingów oraz terenów posiadłości prywatnych znacznie zwiększyły ilość wód opadowo-roztopowych wpływających do rzeczki. Dlatego znowu konieczna była jej regulacja.

    Działka i wody potoku są własnością Skarbu Państwa, w którego imieniu działa Marszałek Województwa Podkarpackiego. Zarząd nad potokiem natomiast sprawuje Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie, który odpowiada za jego utrzymanie i koszty z tym związane. Dnia 16 marca 2016 roku Burmistrz Leżajska po rozpatrzeniu wniosku Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia pod nazwą: „Usuwanie szkód powodziowych na potoku Jagoda w Leżajsku” (odcinek od ulicy Siedlanka do mostku łączącego ulice Borki z ulicą Przemysłową). Dnia 17-08-2017 roku PZMiUW w Rzeszowie ogłosił przetarg na wykonanie tego zadania. Przedmiotem zamówienia było wykonanie ubezpieczenia płytami ażurowymi dna i skarp potoku. Prace już trwają. Finalizacja przedsięwzięcia planowana jest na 15 listopada 2017 r. Jest więc nadzieja, że nieutemperowana jak dotąd Jagódka wreszcie złagodnieje.

 

DSC_0326.jpeg

 

DSC_0328.jpeg

 

DSC_0329.jpeg

 

DSC_0355.jpeg

 

DSC_0372.jpeg
 

 

Data publikacji: 20-10-2017 10:25
Data modyfikacji: 20-10-2017 10:44
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/W w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania (polityka prywatności). Administratorem danych osobowych jest Urząd Miejski reprezentowany przez Burmistrza Leżajska, z siedzibą przy ul. Rynek 1, 37-300 Leżajsk tel.17 242 73 33
e-mail: uml@miastolezajsk.pl
Polecane