Zabytkowa wieża dzwonnicza obserwacyjno – obronna
Najbardziej charakterystyczną budowlą w rynku, która przykuje twoją uwagę jest 6-kondygnacyjna,XVII-wieczna wieża dzwonnicza na rzucie kwadratu.
Skąd się wzięła? Powstała dzięki staraniom bożogrobcy, ks. Feliksa ze Skaryszewa (Skaryszewskiego), proboszcza leżajskiej fary. Nazywana jest Wieżą Ostatniej Szansy, ponieważ znajdowała w niej schronienie miejscowa ludność podczas najazdów Tatarów. Dawniej obiekt ten bardzo dobrze spełniał swoją funkcję militarną oraz stanowił jeden z elementów miasta.
Ciekawostką jest fakt, iż wieża ta została przebudowana po pożarach w 1811 r. i 1834 r. Przykryta jest kopulastym hełmem z dachówki ceramicznej z latarnią na rzucie koła. Na ostatniej kondygnacji zachowały się strzelnice kluczowe. Do wieży przylega neorenesansowy ratusz z XVIII w. z wieżyczką zegarową, przebudowany w XIX w., będący siedzibą władz miejskich.
W ostatnich latach zabytkowa wieża została ponownie zrewitalizowana i przystosowana do potrzeb ruchu turystycznego. Obecnie na parterze działa Punkt Informacji Turystycznej.
Na I piętrze mieści się sala multimedialna do odtwarzania filmu o historii Leżajska, który zabierze cię w podróż przez wieki, natomiast na III kondygnacji są dostępne infokioski.
Wejdź koniecznie na taras widokowy i przy użyciu specjalnych lunet zobacz przepiękna panoramę miasta oraz inne atrakcje Leżajska.
Zwiedzając wieżę, znajdziesz cztery imponującej wielkości dzwony, wykonane w latach 20-tych XX w. przez Pracownię Ludwisarską Braci Felczyńskich w Przemyślu, z których każdy posiada własną nazwę. Wciągnięto je na ten zabytkowy obiekt w okresie międzywojennym, a dokładniej w 1927 r.
Organizacja zwiedzania
Jak zwiedzamy wieżę dzwonniczą obserwacyjno – obronną?
Wieża ta dostępna jest dla zwiedzających ze specjalnym przewodnikiem, który zapozna wszystkich z jej historią, współczesną funkcją oraz historycznym wyposażeniem. Możliwość zwiedzenia wieży również w jęz. angielskim.
Godziny zwiedzania
Na grupy oraz turystów indywidualnych czekamy w miesiącach (maj – październik) od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00.
Liczba uczestników
Duże grupy dzielimy na mniejsze (max. 10-osobowe)
Czas trwania
Czas zwiedzania: ok. 45 minut
Przed zwiedzaniem
Oczekujący na zwiedzanie wieży będą mogli spędzić wolny czas oglądając inne zabytki znajdujące się w pobliżu leżajskiego rynku oraz zakupić lokalne pamiątki.
Jak dojechać?
Dojazd samochodem i autokarem
Zabytkowa wieża dzwonnicza znajduje się na ulicy Rynek 38 – obok miejskiego ratusza
Rezerwacje grup turystycznych
tel. 790 252 798
Dane adresowe
Spółdzielnia Socjalna „Szansa”
ul. Rynek 38
37 – 300 Leżajsk