Facebook Miasta Leżajsk
Facebook Miasta Leżajsk
BIP Leżajsk
Biuletyn Informacji Publicznej
ePUAP
ePUAP
Godło Polski
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Projekty unijne
Projekty unijne
Dla słabowidzących
Wersja dla słabowidzących

Zabytkowa wieża dzwonnicza obserwacyjno – obronna

  Najbardziej charakterystyczną budowlą w rynku, która przykuje twoją uwagę jest 6-kondygnacyjna,XVII-wieczna wieża dzwonnicza na rzucie kwadratu.

   Skąd się wzięła? Powstała dzięki staraniom bożogrobcy, ks. Feliksa ze Skaryszewa (Skaryszewskiego), proboszcza leżajskiej fary. Nazywana jest Wieżą Ostatniej Szansy, ponieważ znajdowała w niej schronienie miejscowa ludność podczas najazdów Tatarów. Dawniej obiekt ten bardzo dobrze spełniał swoją funkcję militarną oraz stanowił jeden z elementów miasta. 

   Ciekawostką jest fakt, iż wieża ta została przebudowana po pożarach w 1811 r. i 1834 r. Przykryta jest kopulastym hełmem z dachówki ceramicznej z latarnią na rzucie koła. Na ostatniej kondygnacji zachowały się strzelnice kluczowe. Do wieży przylega neorenesansowy ratusz z XVIII w. z wieżyczką zegarową, przebudowany w XIX w., będący siedzibą władz miejskich.

   W ostatnich latach zabytkowa wieża została ponownie zrewitalizowana i przystosowana do potrzeb ruchu turystycznego. Obecnie na parterze działa Punkt Informacji Turystycznej.

   Na I piętrze mieści się sala multimedialna  do odtwarzania filmu o historii Leżajska, który zabierze cię w podróż przez wieki, natomiast na III kondygnacji są dostępne infokioski.

   Wejdź koniecznie na taras widokowy i przy użyciu specjalnych lunet zobacz przepiękna panoramę miasta oraz inne atrakcje Leżajska.

   Zwiedzając wieżę, znajdziesz cztery imponującej wielkości dzwony, wykonane w latach 20-tych XX w. przez Pracownię Ludwisarską Braci Felczyńskich w Przemyślu, z których każdy posiada własną nazwę. Wciągnięto je na ten zabytkowy obiekt w okresie międzywojennym, a dokładniej w 1927 r.

 

Organizacja zwiedzania

 

Jak zwiedzamy wieżę dzwonniczą obserwacyjno – obronną?

Wieża ta dostępna jest dla zwiedzających ze specjalnym przewodnikiem, który zapozna wszystkich z jej historią, współczesną funkcją oraz historycznym wyposażeniem. Możliwość zwiedzenia wieży również w jęz. angielskim.

Godziny zwiedzania

Na grupy oraz turystów indywidualnych czekamy w miesiącach (maj – październik) od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00.

Liczba uczestników

Duże grupy dzielimy na mniejsze (max. 10-osobowe)

Czas trwania

Czas zwiedzania: ok. 45 minut

Przed zwiedzaniem

Oczekujący na zwiedzanie wieży będą mogli spędzić wolny czas oglądając inne zabytki znajdujące się w pobliżu leżajskiego rynku oraz zakupić lokalne pamiątki.

Jak dojechać?

Dojazd samochodem i autokarem

Zabytkowa wieża dzwonnicza znajduje się na ulicy Rynek 38 – obok miejskiego ratusza

Rezerwacje grup  turystycznych

tel. 790 252 798

 

Dane adresowe

Spółdzielnia Socjalna „Szansa”

ul. Rynek 38

37 – 300 Leżajsk

 

 

Data publikacji: 03-07-2024 14:12
Data modyfikacji: 03-07-2024 14:15
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/W w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania (polityka prywatności). Administratorem danych osobowych jest Urząd Miejski reprezentowany przez Burmistrza Leżajska, z siedzibą przy ul. Rynek 1, 37-300 Leżajsk tel.17 242 73 33
e-mail: uml@miastolezajsk.pl
Polecane