Facebook Miasta Leżajsk
Facebook Miasta Leżajsk
BIP Leżajsk
Biuletyn Informacji Publicznej
ePUAP
ePUAP
Godło Polski
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Projekty unijne
Projekty unijne
Dla słabowidzących
Wersja dla słabowidzących

81. Rocznica Pacyfikacji Leżajska

28 maja każdego roku jest dniem szczególnym dla Leżajska. Tragiczne wydarzenia z 1943 roku na zawsze zapisały się w historii miasta.

W 81. rocznicę pacyfikacji odbyły się miejskie obchody upamiętniające dramat tamtych dni.

Uroczystości  rozpoczęły się Mszą św. w kościele farnym. Pod pomnikiem poległych przy ulicy 28 Maja Ksiądz Dziekan parafii p.w. Świętej Trójcy odmówił  modlitwę za zmarłych, odczytany został apel pamięci, oddana salwa honorowa oraz złożone wieńce i wiązanki.

W obchodach wzięła udział Wojewoda Podkarpacki P. Teresa Kubas – Hul, parlamentarzyści, samorządowcy, w tym władze powiatowe i gminne z terenu Powiatu Leżajskiego, przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych, służby mundurowe. W imieniu Mieszkańców  wieniec złożyli Burmistrz Leżajska wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej i Zastępcą Burmistrza.

Godną i podniosłą oprawę  zapewniła obecność Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa i kompanii honorowej 21 dywizjonu artylerii przeciwlotniczej z Jarosławia, Strzelców z Jednostki Strzeleckiej 2035 Leżajsk oraz  harcerzy Hufca Leżajsk.

Mieszkańcy Leżajska zgromadzeni na obchodach rocznicowych uczcili pamięć 47.  Ofiar Pacyfikacji dając tym samym świadectwo patriotyzmu. 

 

 

Data publikacji: 30-05-2024 09:09
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/W w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania (polityka prywatności). Administratorem danych osobowych jest Urząd Miejski reprezentowany przez Burmistrza Leżajska, z siedzibą przy ul. Rynek 1, 37-300 Leżajsk tel.17 242 73 33
e-mail: uml@miastolezajsk.pl
Polecane