97 rocznica bitwy pod Zadwórzem
Bitwa pod Zadwórzem miała miejsce 17 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Oddział polskich obrońców Lwowa pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego odparł atak oddziałów Pierwszej Konnej Armii Siemiona Budionnego. 330 ochotników, w tym studenci oraz gimnazjaliści, przez jedenaście godzin – nawet wtedy, gdy zabrakło amunicji – odpierało ataki słynnej konnicy Budionnego, broniąc jednocześnie węzła kolejowego w Zadwórzu. Dzielny oddział walczył tak ofiarnie, że Zadwórze nazwano polskimi Termopilami.
Do Zadwórza na patriotyczne uroczystości, które w tym roku odbyły się 19 sierpnia, przyjechała liczna delegacja z Leżajska, m.in. Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański, Przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Jarosz, Sekretarz Miasta Agnieszka Wyczarska, Starosta Leżajski Marek Śliż, Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej Jacek Kwieciński z pracownikami, członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Powiatu Leżajskiego.
Rocznicowe obchody rozpoczęto na lwowskim Cmentarzu Orląt. Uczestniczyli w nich strzelcy wraz z szefem Urzędu do Spraw Kombatantów – Janem Józefem Kasprzykiem. Najpierw pod ocalałą częścią Pomnika Chwały odczytano apel poległych i modlono się w intencji obrońców Lwowa i Zadwórza, później złożono kwiaty na grobach tzw. Kwatery Zadwórzańskiej, gdzie pochowany jest kapitan Zajączkowski i pięciu innych oficerów, którzy bronili się do końca.
Główny punkt uroczystości odbył się na Zadwórzu, gdzie usytuowano rzędy kamiennych krzyży oraz dwudziestometrowy kurhan z pomnikiem na szczycie w kształcie słupa granicznego. W intencji ofiar modlono się podczas rocznicowej Mszy Świętej. Zaraz potem pod pomnikiem ku czci poległych złożono wieńce, kwiaty oraz zapalono znicze. Po uroczystości wszystkich przybyłych zaproszono na poczęstunek, ufundowany przez Elektrociepłownię Nowa Sarzyna i MZK w Leżajsku oraz przygotowany przez ZSL i ZST w Leżajsku.
fot. Marian Matkowski
fot. Marian Matkowski
fot. Marian Matkowski
Więcej zdjęć można obejrzeć na stronie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Leżajsku.
Stanisław Kaczor-Batowski - Bitwa pod Zadwórzem