BIP Leżajsk
Biuletyn Informacji Publicznej
Projekty unijne
Projekty unijne
ePUAP
ePUAP
Godło Polski
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Dla słabowidzących
Wersja dla słabowidzących

Uroczystości poświęcone pamięci ofiar Holocaustu

     W Muzeum Ziemi Leżajskiej odbyły się uroczystości poświęcone pamięci ofiar Holocaustu. W tym roku odbyły się one po raz dziewiąty – 27 stycznia ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako dzień wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau.

     Gościem  honorowym leżajskich obchodów była Lucia Retman, ongiś mieszkanka Leżajska, a w czasach wojennych - Lubaczowa i Przemyśla. Piękną polszczyzną opisała tamten świat.
Historię pomocy rodzinie żydowskiej opowiedziała Urszula Śliż, której rodzice zostali za to odznaczeni przez Instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.  
W części artystycznej wystąpiły połączone chóry Cantiamo i Belcanto pod batutą Barbary Kuczek. Wśród zgromadzonych niemała grupę stanowiła leżajska młodzież.

     W ramach obchodów rozstrzygnięto konkurs przeprowadzony w miejscowym gimnazjum na „grę uliczną” z wykorzystaniem elementów kultury żydowskiej międzywojennego Leżajska. Organizatorami tegorocznych obchodów byli starosta leżajski, burmistrz Leżajska oraz dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej.

 

Data publikacji: 21-03-2017 10:14
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/W w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania (polityka prywatności). Administratorem danych osobowych jest Urząd Miejski reprezentowany przez Burmistrza Leżajska, z siedzibą przy ul. Rynek 1, 37-300 Leżajsk tel.17 242 73 33
e-mail: uml@miastolezajsk.pl
Polecane