79. rocznica Pacyfikacji Leżajska
28 maja 1943 roku rozpoczęła się pacyfikacja Leżajska; świtem oddziały niemieckiej policji, żandarmerii i wojska, szczelnym pierścieniem otoczyły miasto. Jednocześnie gestapo przystąpiło do przeszukiwania domów, aresztując podejrzanych o działalność konspiracyjną. Około 300 mieszkańców doprowadzono przed budynek miejscowego sądu i podzielono na 4 grupy. Pierwszą, złożoną z 28 mężczyzn, zaprowadzono na ul. Podzamcze (obecnie ul. 28 Maja) i rozstrzelano; drugą, ośmioosobową, zabrano na gestapo do Jarosławia – zamordowano dwóch aresztowanych; trzecią, około stuosobową, wywieziono do obozów koncentracyjnych; pozostałych – zwolniono. W dniu pacyfikacji Leżajska, w różnych jego miejscach, gestapo zamordowało 10 osób. Kolejne siedem - straciło życie w obozach koncentracyjnych w Oświęcimiu i Sachsenhausen. Pacyfikacja Leżajska pochłonęła w sumie 47 ofiar.
Tegoroczne uroczystości 79. rocznicy rozpoczną się 28 maja o godz. 18.00, w Kościele Farnym pw. Świętej Trójcy zostanie odprawiona Msza Święta w intencji ofiar pacyfikacji miasta. Po Mszy nastąpi przemarsz pod pomnik poległych przy ulicy 28 Maja, a następnie jego poświęcenie, modlitwa za zmarłych, apel pamięci, salwa honorowa oraz złożenie wieńców i wiązanek.
Uroczystości odbędą się z udziałem Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa i kompanii honorowej 21 dywizjonu artylerii przeciwlotniczej z Jarosławia wchodzącej w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.