Facebook Miasta Leżajsk
Facebook Miasta Leżajsk
BIP Leżajsk
Biuletyn Informacji Publicznej
ePUAP
ePUAP
Godło Polski
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Projekty unijne
Projekty unijne
Dla słabowidzących
Wersja dla słabowidzących

79. rocznica Pacyfikacji Leżajska

28 maja 1943 roku rozpoczęła się pacyfikacja Leżajska; świtem oddziały niemieckiej policji, żandarmerii i wojska, szczelnym pierścieniem otoczyły miasto. Jednocześnie gestapo przystąpiło do przeszukiwania domów, aresztując podejrzanych o działalność konspiracyjną. Około 300 mieszkańców doprowadzono przed budynek miejscowego sądu i podzielono na 4 grupy. Pierwszą, złożoną z 28 mężczyzn, zaprowadzono na ul. Podzamcze (obecnie ul. 28 Maja) i rozstrzelano; drugą, ośmioosobową, zabrano na gestapo do Jarosławia – zamordowano dwóch aresztowanych; trzecią, około stuosobową, wywieziono do obozów koncentracyjnych; pozostałych – zwolniono. W dniu pacyfikacji Leżajska, w różnych jego miejscach, gestapo zamordowało 10 osób. Kolejne siedem - straciło życie w obozach koncentracyjnych w Oświęcimiu i Sachsenhausen. Pacyfikacja Leżajska pochłonęła w sumie 47 ofiar.

Tegoroczne uroczystości  79. rocznicy rozpoczną się 28 maja o godz. 18.00, w Kościele Farnym pw. Świętej Trójcy zostanie odprawiona Msza Święta w intencji ofiar pacyfikacji miasta. Po Mszy nastąpi przemarsz pod pomnik poległych przy ulicy 28 Maja, a następnie jego poświęcenie, modlitwa za zmarłych, apel pamięci, salwa honorowa oraz złożenie wieńców i wiązanek.

Uroczystości odbędą się z udziałem Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa i kompanii honorowej 21 dywizjonu artylerii przeciwlotniczej z Jarosławia wchodzącej w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

28 maja pomnik.jpeg

Data modyfikacji: 24-05-2022 09:05
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/W w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania (polityka prywatności). Administratorem danych osobowych jest Urząd Miejski reprezentowany przez Burmistrza Leżajska, z siedzibą przy ul. Rynek 1, 37-300 Leżajsk tel.17 242 73 33
e-mail: uml@miastolezajsk.pl
Polecane