Pytanie z 25-02-2022 13:16
Imię i nazwisko: P**** K**********
Temat: Inwestycje
Treść wiadomości:
Dzień dobry, Panie Burmistrzu. Dzisiaj odwiedził mnie Pan ze Straży Miejskiej z pytaniem czym ogrzewam dom i jakiej klasy jest piec. Więc moje pytanie- jakie kroki podejmuje miasto aby pomóc w sfinansowaniu wymiany źródeł ciepła mieszkańcom Leżajska. Nie mówię o programie "Czyste powietrze" gdyż jest to program dla ludzi mających dobre dochody i mający zdolność kredytową. Nie każdego stać na wyłożenie kilku tysięcy złotych od razu, a później czekać kilka miesięcy na zwrot części poniesionych kosztów. Inne miasta w Polsce pozyskują środki na wymianę źródeł ciepła i dopłaty dla mieszkańców. Czy miasto stara się o takie dofinansowanie.
Uchwała Nr XXVII/463/20 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 28 czerwca 2020 roku (antysmogowa) nałożyła na samorządy gminne obowiązek prowadzenia kontroli źródeł ogrzewania na nieruchomościach zlokalizowanych m.in. na terenie Leżajska. Uchylanie się od tego obowiązku zagrożone jest karą finansową w wysokości od 50 tysięcy złotych.
Dla przypomnienia - Miasto Leżajsk w latach 2017 – 2019 realizowało projekt OZE, którego beneficjentem był także Pan. Również przez miasto prowadzony był w latach 2018-2021 program wymiany kotłów na piece gazowe i pelet; skorzystało z niego 115 mieszkańców Leżajska, to znaczy wszyscy, którzy złożyli w terminie stosowny wniosek – niestety, więcej nie było chętnych. Projekt był w znacznej części (80 proc.) współfinansowany ze środków zewnętrznych (UE).
Obecnie trwają prace nad doprecyzowaniem programów w ramach nowej perspektywy finansowej UE na 2021-2027, a zatem w nieodległej przyszłości należy się spodziewać środków pomocowych, z których będzie można skorzystać.
Beata Jodkowska
Kierownik Biura Ochrony Środowiska