29 grudnia odszedł do Pana Stanisław Słychan. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 3 stycznia 2022 r. o godz. 14:00 w kaplicy Cmentarza Komunalnego w Leżajsku.
Stanisław Józef Słychan, syn Władysława i Marii z domu Szczeblowskiej, urodził się 9 października 1933 roku w Niżniowie, w powiecie stanisławowskim, na dawnych Kresach Rzeczypospolitej Polskiej.
Po kilkuletnim pobycie w Jarosławiu, wraz z rodziną przeniósł się do Leżajska. Tutaj swoje życie zawodowe związał ze służbą zdrowia - pracował w Poradni Dziecięcej w Leżajsku, pogotowiu ratunkowym oraz szpitalu. Przez wiele lat był dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Leżajsku oraz przewodniczącym Krajowej Sekcji Medycyny Wiejskiej.
Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Leżajsku I kadencji samorządu oraz wiceprzewodniczącego kadencji III.
To również wieloletni prezes Ogródków Działkowych „Podlesie”.
Założył Składnicę Odzieży Używanej przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Leżajsku, której działalność wspomagała osoby najuboższe.
Z racji miejsca urodzenia szczególnym zainteresowaniem Stanisława Słychana cieszyły się dawne Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej. Był członkiem założycielem, a następnie wiceprzewodniczącym Klubu w Leżajsku Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, a także członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.
Dzięki jego aktywności wielu leżajszczan miało możliwość poznania - poprzez udział w organizowanych wyjazdach - historii Lwowa, Stanisławowa, Krzemieńca i innych pereł polskiej historii. Na szczególną uwagę zasługuje niesamowite poświęcenie, z jakim niósł pomoc środowisku polskiemu we Lwowie.
Niewątpliwą zasługą Pana Stanisława był powrót do tradycji obchodów kolejnych rocznic upamiętniających „Polskie Termopile”, czyli bitwę w obronie Lwowa stoczoną pod miejscowością Zadwórze w 1920 roku. Dzięki tej inicjatywie, rozpoczętej w 2000 roku, „odkrył” on przed mieszkańcami naszego miasta Zadwórze, do którego na coroczne, sierpniowe uroczystości wyjeżdżają kolejne grupy reprezentujące środowiska kombatantów, kresowiaków i młodzieży naszego miasta. Wielu mieszkańców Leżajska długo jeszcze będzie wspominać wspólne wyjazdy do Lwowskiej Opery.
Cała życiowa aktywność zawodowa i społeczna Pana Stanisława zasługuje na szacunek, podziw i pamięć.
26 maja 2008 roku Rada Miejska w Leżajsku wyróżniła Pana Stanisława Słychana tytułem „Zasłużony dla Miasta Leżajska”, a w 2013 roku, w 93. rocznicę bitwy pod Zadwórzem Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa uhonorowała go Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.
Cześć Jego Pamięci.