BIP Leżajsk
Biuletyn Informacji Publicznej
Projekty unijne
Projekty unijne
ePUAP
ePUAP
Godło Polski
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Dla słabowidzących
Wersja dla słabowidzących

29 grudnia odszedł do Pana Stanisław Słychan. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 3 stycznia 2022 r. o godz. 14:00 w kaplicy Cmentarza Komunalnego w Leżajsku.

stanislaw_slychan2.jpeg

 

Stanisław Józef Słychan, syn Władysława i Marii z domu Szczeblowskiej, urodził się 9 października 1933 roku w Niżniowie, w powiecie stanisławowskim, na dawnych Kresach Rzeczypospolitej Polskiej.

Po kilkuletnim pobycie w Jarosławiu, wraz z rodziną przeniósł się do Leżajska. Tutaj swoje życie zawodowe związał ze służbą zdrowia - pracował w Poradni Dziecięcej w Leżajsku, pogotowiu ratunkowym oraz szpitalu. Przez wiele lat był dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Leżajsku oraz przewodniczącym Krajowej Sekcji Medycyny Wiejskiej.

Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Leżajsku I kadencji samorządu oraz wiceprzewodniczącego kadencji III.

To również wieloletni prezes Ogródków Działkowych „Podlesie”.

Założył Składnicę Odzieży Używanej przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Leżajsku, której działalność wspomagała osoby najuboższe.

Z racji miejsca urodzenia szczególnym zainteresowaniem Stanisława Słychana cieszyły się dawne Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej. Był członkiem założycielem, a następnie wiceprzewodniczącym Klubu w Leżajsku Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, a także członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

Dzięki jego aktywności wielu leżajszczan miało możliwość poznania - poprzez udział w organizowanych wyjazdach - historii Lwowa, Stanisławowa, Krzemieńca i innych pereł polskiej historii. Na szczególną uwagę zasługuje niesamowite poświęcenie, z jakim niósł pomoc środowisku polskiemu we Lwowie.

Niewątpliwą zasługą Pana Stanisława był powrót do tradycji obchodów kolejnych rocznic upamiętniających „Polskie Termopile”, czyli bitwę w obronie Lwowa stoczoną pod miejscowością Zadwórze w 1920 roku. Dzięki tej inicjatywie, rozpoczętej w 2000 roku, „odkrył” on przed mieszkańcami naszego miasta Zadwórze, do którego na coroczne, sierpniowe uroczystości wyjeżdżają kolejne grupy reprezentujące środowiska kombatantów, kresowiaków i młodzieży naszego miasta. Wielu mieszkańców Leżajska długo jeszcze będzie wspominać wspólne wyjazdy do Lwowskiej Opery.

Cała życiowa aktywność zawodowa i społeczna Pana Stanisława zasługuje na szacunek, podziw i pamięć.

26 maja 2008 roku Rada Miejska w Leżajsku wyróżniła Pana Stanisława Słychana tytułem „Zasłużony dla Miasta Leżajska”, a w 2013 roku, w 93. rocznicę bitwy pod Zadwórzem Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa uhonorowała go Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

 

Cześć Jego Pamięci.

Data publikacji: 31-12-2021 11:35
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/W w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania (polityka prywatności). Administratorem danych osobowych jest Urząd Miejski reprezentowany przez Burmistrza Leżajska, z siedzibą przy ul. Rynek 1, 37-300 Leżajsk tel.17 242 73 33
e-mail: uml@miastolezajsk.pl
Polecane