BIP Leżajsk
Biuletyn Informacji Publicznej
Projekty unijne
Projekty unijne
ePUAP
ePUAP
Godło Polski
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Dla słabowidzących
Wersja dla słabowidzących

11 listopada obchodzimy 103. rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości.

     W czwartek 11 listopada obchodzimy 103. rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. To najważniejsze ze świąt w kalendarzu uroczystości patriotycznych, uznane ustawą z 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości.

     Uroczyste obchody tego święta odbywały się jednak już wcześniej, od 1920 r.. Nawet oficjalnie zabronione w okresie II wojny światowej, kultywowane było konspiracyjnie, głównie w ramach działań „małego sabotażu”. Na murach miast pojawiały się okolicznościowe napisy, a w miejscach o trwałej symbolice narodowej składano wieńce i mocowano biało-czerwone flagi.

     Po wojnie Krajowa Rada Narodowa ustawą z 22 lipca 1945 r. o ustanowieniu Narodowego Święta Odrodzenia Polski uczyniła świętem państwowym 22 lipca, rocznicę ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w 1944r. Aż do 1989 r., celebrowanie 11 listopada groziło represjami aparatu komunistycznego PRL.

     Od 1989 r. Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada.

     Przypomina nam ono o 123 latach niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej, kiedy to nasza Ojczyzna zniknęła z mapy świata. Myślami dotykamy czasów zaborów i powstań; czasów, gdy Polacy nieustannie podejmowali próby odzyskania upragnionej wolności. Wspominamy, kto i w jaki sposób walczył, poświęcił życie, podtrzymywał Rodaków na duchu i dawał nadzieję na lepsze jutro. Pamiętamy o zwycięskim Wodzu Narodu w walkach o wolność Ojczyzny - Józefie Piłsudskim.

     Dziś żyjemy w czasach pokoju i dobrobytu, a wolność naszej Ojczyzny i nas samych jest sprawą oczywistą. Współczesny patriotyzm nie jest już walką o niepodległość, poświęcaniem życia, ale dołożeniem wszelkich starań, aby tę wolność docenić i utrzymać. To także  rzetelna, uczciwa praca, godna i honorowa postawa.

     Mamy prawo wyboru miejsca zamieszkania, pracy, a Europa stoi dla nas otworem. Niezależnie od tego, gdzie rzuci nas los, w jakim zakątku świata będziemy żyć, niech Polska pozostanie na zawsze w naszych sercach. Cieszmy się niepodległością, pamiętając, że miłość do Ojczyzny to nie slogan, to dar, który należy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom.

     11 listopada – w Święto Niepodległości – wywieśmy flagi narodowe, będące symbolem naszej jedności, państwowości, wolnej i niepodległej Ojczyzny. 

 

Data publikacji: 10-11-2021 13:16
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/W w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania (polityka prywatności). Administratorem danych osobowych jest Urząd Miejski reprezentowany przez Burmistrza Leżajska, z siedzibą przy ul. Rynek 1, 37-300 Leżajsk tel.17 242 73 33
e-mail: uml@miastolezajsk.pl
Polecane