#Pamiętamy po raz dziesiąty
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypadający na 1 marca został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego.
W 2013 po raz pierwszy zorganizowany został „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Kolejne edycje biegu gromadziły coraz większe rzesze uczestników i obserwatorów, a inicjatywa na stałe wpisała się w kalendarz nie tylko wydarzeń biegowych ale również obchodów rocznicowych.
Obecna, IX edycja Biegu Tropem Wilczym przeniesiona została na 16 maja 2021 roku. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast. Ponadto - jak w latach poprzedzających - lokalni organizatorzy uzupełniają scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.