BIP Leżajsk
Biuletyn Informacji Publicznej
Projekty unijne
Projekty unijne
ePUAP
ePUAP
Godło Polski
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Dla słabowidzących
Wersja dla słabowidzących

Pytanie z 22.12.2020 14:59

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, każdy mieszkaniec przygotowuje się do świętowania, ale żeby świętować to szybciej trzeba poczynić pewne kroki, aby to świętowanie było przyjemne i miłe. Jedną z form przygotowań jest sprzątanie w domu, mieszkaniu, ale też koło domu, posesji. Każdy porządny gospodarz tak robi. Moje pytanie skierowane jest do gospodarza naszego miasteczka, czyli Burmistrza, dla czego nie są sprzątane wszystkie ulice miasta, tylko ulice wybrane? Czy na tych niesprzątanych ulicach mieszkają inni ludzie, gorszej kategorii? Z racji wykonywanej pracy dużo i często przemieszczam się po ulicach Leżajska i muszę stwierdzić, że niestety niektóre ulice są uprzywilejowane, np. traktor ciągnący maszynę do sprzątania po ulicy Burmistrzów Zawilskich jeździ kilka razy dziennie a po innych ulicach przez kilka tygodni nie widać takiego zestawu. Daje to dużo do myślenia. Takich ulic które są sprzątane kilka razy dziennie jest kilka w Leżajsku, na innych ulicach takiego sprzątanie nie był przez kilka miesięcy, a są to ulice tej samej kategorii miejskiej. Teraz w tym czasie przedświątecznym dobry gospodarz powinien dopilnować należytego posprzątania dróg miejskich, oraz całego naszego miasta. Pozdrawiam.

 

Paweł S.

 

To, co wydaje się proste i logiczne niekoniecznie ma odzwierciedlenie w praktyce. Przez teren miasta przebiegają bowiem cztery kategorie dróg publicznych, których właścicielami są różne podmioty. A zatem za sprzątanie ulic, utrzymanie ich we właściwym stanie technicznym, zimowe odśnieżanie, odpowiadają rozmaici gospodarze.

 

1 – za drogi krajowe – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Oddział w Rzeszowie,
2 – za drogi wojewódzkie – Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie,
3 – za drogi powiatowe – Zarząd Dróg Powiatowych w Leżajsku,
4 – za drogi miejskie – Miasto Leżajsk.

 

W przypadku dróg miejskich obowiązują zróżnicowane zasady oczyszczania pomiędzy okresem letnim i zimowym, tj. od 1 listopada do 31 marca. Zakres oczyszczania ulic w okresie zimowym jest znacznie ograniczony i sprowadza się do wykonywania najpilniejszych prac związanych z warunkami atmosferycznymi – siły i środki skierowane są przede wszystkim na usuwanie śniegu, zwalczanie śliskości, itp., słowem: na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego (kierowców i pieszych), chociaż poszczególne drogi miejskie mają różne kategorie zimowego utrzymania.

 

Nie podzielam Pańskiego poglądu, iż ulica Burmistrzów Zawilskich cieszy się szczególnym uprzywilejowaniem; sprzątana (i w razie konieczności odśnieżana) jest zgodnie z harmonogramem dla ulic miejskich.

 

Władysław Zagaja

Referat Infrastruktury Miejskiej i Inwestycji.

 

Data publikacji: 05-01-2021 09:11
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/W w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania (polityka prywatności). Administratorem danych osobowych jest Urząd Miejski reprezentowany przez Burmistrza Leżajska, z siedzibą przy ul. Rynek 1, 37-300 Leżajsk tel.17 242 73 33
e-mail: uml@miastolezajsk.pl
Polecane