Facebook Miasta Leżajsk

Antykryzysowa Tarcza Branżowa – wsparcie dla firm w związku z COVID-19

2710202022.jpeg

Branże gastronomiczna, rozrywkowa, fitness i sprzedaży detalicznej otrzymają dalsze wsparcie w walce z kryzysem wywołanym pandemią. Przedsiębiorcy z tych branż będą mogli liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS-u i świadczenia postojowe za listopad, a także dotacje w wysokości 5 tys. zł. Rada Ministrów pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami, które pomogą uratować polskie przedsiębiorstwa i miejsca pracy. Szacuje się, że Tarcza Branżowa pomoże ok. 200 tys. firm oraz 372 tys. pracowników.

W obliczu drugiej fali pandemii pomoc skierowana do przedsiębiorców przeznaczona jest dla konkretnych branż.

O wsparcie będą mogły ubiegać się firmy z branż:

• gastronomicznej,
  • rozrywkowej (estradowej, targowej, fotograficznej, filmowej),
  • dbającej o zdrowie fizyczne (siłownie, sport, rekreacja),
  • sprzedaży detalicznej (targowiska, bazary).

Tarcza Branżowa – na czym polega i jakie są warunki?

W ramach Tarczy Branżowej przedsiębiorcy mogą liczyć na dobrze znane instrumenty wsparcia. Wśród nich znajdują się:

• zwolnienie ze składek ZUS (za listopad) - w przypadku uzyskania przychodu w XI niższego o 40% rok do roku;
  • świadczenie postojowe (za listopad) - w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40% rok do roku;
  • mała dotacja w wysokości 5 tys. zł - w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40% rok do roku;

Pracownicy z branż najbardziej dotkniętych epidemią będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników. Wpłata zaliczek za X, XI, XII będzie przesunięta o pół roku.

Oprócz tego wydłużona jest możliwość skorzystania z już funkcjonujących form pomocowych. Przedsiębiorstwa, które wiosną nie spełniły warunków, a dopiero teraz po raz pierwszy odczuły pogorszenie sytuacji gospodarczej, mogą skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń, mikropożyczek i postojowego. Mają na to czas do 30 czerwca 2021.

Szacuje się, że z nowych instrumentów skorzysta 200 tys. firm, zatrudniających ponad 370 tys. pracowników. Koszt wsparcia wyniesie ponad 1,8 mld zł.

Data publikacji: 27-10-2020 16:51