Profilaktyka
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Leżajsku powołana została Zarządzeniem Nr 117/2024 Burmistrza Leżajska z dnia 1 lipca 2024 r.
Do zadań Komisji należy:
- inicjowanie działań na rzecz kreowania właściwych postaw wobec uzależnień i przemocy,
- przyjmowanie zgłoszeń o przypadku nadużywania alkoholu z jednoczesnym wystąpieniem przesłanek określonych w art. 24 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, tj. rozkład życia rodzinnego, demoralizacja małoletnich, systematyczne zakłócanie spokoju i porządku publicznego,
- wzywanie na rozmowę osób, co do których wpłynęło zgłoszenie o wystąpieniu w/w przesłanek i motywowanie ich do leczenia,
- kierowanie osób na badanie przez biegłych (psychologa i psychiatrę) w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego,
- kierowanie wniosków do sądu rejonowego w celu wszczęcia postępowania w sprawie orzeczenia przez sąd obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego,
- przygotowywanie dokumentacji związanej z postępowaniem sądowym,
- wydawanie opinii w sprawach zgodności lokalizacji i ilości punktów sprzedaży napojów alkoholowych z uchwałami Rady Miejskiej,
- kontrolowanie przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń, zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Przyjęcia interesantów
Punkt Konsultacyjno – Informacyjny ds. Profilaktyki Uzależnień (Biblioteka Miejska)
ul. Jarosławska 1, 37-300 Leżajsk.
W roku 2024, w Punkcie Konsultacyjno – Informacyjnym ds. Profilaktyki Uzależnień mieszczącym się w Bibliotece Publicznej przy ul. Jarosławska 1 w Leżajsku prowadzone są następujące dyżury:
- w każdy pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca
w godzinach 1600 – 1800 przez specjalistów (psychoterapeuta uzależnień, psycholog),
- w pozostałe poniedziałki miesiąca
w godzinach 1600 – 1800 przez członków Miejskiej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz innych specjalistów.
Osoby dyżurujące udzielają (bezpłatnie) porad psychospołecznych i prawnych dot. problemów alkoholowych, przemocy w rodzinie i narkomanii.
W czasie dyżurów czynny jest również ,,telefon interwencyjny” 17- 242-62-55, przez który można uzyskać informacji i porad.
Bezpośrednio w Urzędzie Miejskim w Leżajsku ul. Rynek 1, 37-300 Leżajsk
pon.- pt. w godz. od 7.30 do 15.30 pokój 28 (2 piętro).
MKRPA prowadzi powyższe czynności wyłącznie wobec osób zameldowanych bądź mieszkających na terenie miasta Leżajska. W siedzibie Komisji (na stronie internetowej www.miastolezajsk.pl) można pobrać druk wniosku.docx (12,64KB), a następnie wypełniony przesłać pocztą lub złożyć osobiście. W przypadku, gdy nie ma możliwości pobrania druku, można napisać zwykłe podanie.
Ogólnopolski Telefon Zaufania "Uzależnienia" - 800 199 990
Ogólnopolski Telefon Zaufania Uzależnienia to jest nadal miejsce, gdzie osoby z problemami związanymi z uzależnieniem i ich bliscy mogą otrzymać wsparcie, porozmawiać z wykwalifikowanymi konsultantami, uzyskać informacje na temat leczenia, terapii i innych form pomocy. Telefon Zaufania jest dostępny dla osób z całej Polski i działa codziennie w godzinach 16.00-21.00. Pomoc udzielana przez telefon jest anonimowa, bezpieczna i oparta na zasadzie zaufania.
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa