BIP Leżajsk
Biuletyn Informacji Publicznej
Projekty unijne
Projekty unijne
ePUAP
ePUAP
Godło Polski
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Dla słabowidzących
Wersja dla słabowidzących

Aplikacja ProteGO Safe

Ponad pół miliona Polaków korzysta już z aplikacji ProteGO Safe, która informuje o kontakcie z koronawirusem. Im więcej z nas ją zainstaluje i uruchomi, tym lepiej. Jednak już teraz aplikacja realizuje swój cel.

Koronawirus nie odpuszcza. Każdego dnia dowiadujemy się o kilkuset kolejnych zakażonych. To od naszego zachowania i ostrożności zależy jak będzie wyglądała jesień. Nośmy maseczki, zachowujmy dystans społeczny i korzystajmy z aplikacji ProteGO Safe. Te trzy elementy mogą realnie wpłynąć na zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce, a tym samym na nasze bezpieczeństwo i zdrowie.

 

Trzy kroki do zdrowia

Apkę można pobrać za darmo ze sklepów Google Play lub AppStore (wybór sklepu zależy od tego z jakiego telefonu korzystacie). Po pobraniu wystarczy ją zainstalować i uruchomić. Na tym etapie najważniejsze jest włączenie tzw. monitorowania ryzyka, czyli Bluetootha w smartfonie. Jeśli to zrobicie – później już niczym nie musicie zawracać sobie głowy. Kiedy będzie trzeba aplikacja sama Wam o sobie przypomni.

A oto krótkie przypomnienie jak działa ProteGO Safe.

Dzięki włączonemu Bluetooth aplikacja stale monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których także jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie – a kontakt naszego telefonu z tym urządzeniem potrwa dłużej niż 15 minut i będzie miał miejsce w odległości poniżej 2 metrów –  nasz telefon (ale i urządzenie drugiego użytkownika) zapamięta to „spotkanie”.

Informacje na ten temat urządzenia będą trzymały w swojej pamięci przez 14 dni. Aplikacja nie zbiera żadnych danych o użytkownikach, w tym ich lokalizacji. Zbiera jedynie informacje o spotkaniach urządzeń, które są zupełnie anonimowe.

 

Daj sobie szansę

Jeśli w trakcie tych 14 dni osoba, z którą mieliśmy nawet nieświadomy kontakt, a której urządzenie spotkało się z naszym, zachoruje – po pozytywnym wyniku testu, zadzwoni do niej pracownik Centrum Kontaktu. Zapyta ją, czy ma aplikację ProteGO Safe (pracownicy Centrum Kontaktu nie wiedzą, kto korzysta z apki, dzwonią do wszystkich, którzy otrzymują pozytywny wynik testu na koronawirusa). Jeśli chory potwierdzi, że korzysta z ProteGO Safe – pracownik Centrum Kontaktu przekaże mu unikalny numer PIN. Poinstruuje też, gdzie w aplikacji ten numer wprowadzić.

Jeśli chory wprowadzi otrzymany numer – najpóźniej w ciągu doby, na ekranach urządzeń innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w trakcie ostatnich 14 dni, wyświetli się odpowiednie powiadomienie. Wraz z tą informacją wszystkie te osoby dostaną wskazówki, co robić dalej.

Wiemy już, że pierwsze osoby skorzystały z tej możliwości i wpisały numery PIN. Nie wiemy i nigdy nie będziemy wiedzieć (bo nie chcemy i nie potrzebujemy tej informacji) kim są.

Oznacza to, że pierwsze osoby otrzymały powiadomienia. Kto wie, może dzięki temu nie poszły na wesele, czy w odwiedziny do rodziców, dziadków lub znajomych, a tym samym uchroniły ich przed zakażeniem?

To pokazuje, że ProteGO Safe działa i warto ją mieć.

Z identycznej aplikacji (o innej nazwie) korzysta już kilkanaście milionów Niemców, kilka milionów Irlandczyków, czy Włochów. Warto dołączyć do tego grona. To nic nie kosztuje.

W odróżnieniu od wielu innych aplikacji, z których korzystacie na co dzień, ProteGO Safe szanuje Waszą prywatność – nie zbiera Waszych danych, nigdzie ich nie przekazuje.

Wszystko w Twoich rękach. Pobierz, zainstaluj i korzystaj z aplikacji ProteGO Safe.

Więcej informacji, w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, na www.gov.pl/protegosafe

 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Data publikacji: 14-08-2020 09:38
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/W w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania (polityka prywatności). Administratorem danych osobowych jest Urząd Miejski reprezentowany przez Burmistrza Leżajska, z siedzibą przy ul. Rynek 1, 37-300 Leżajsk tel.17 242 73 33
e-mail: uml@miastolezajsk.pl
Polecane