BIP Leżajsk
Biuletyn Informacji Publicznej
Projekty unijne
Projekty unijne
ePUAP
ePUAP
Dla słabowidzących
Wersja dla słabowidzących

Aplikacja ProteGO Safe

Ponad pół miliona Polaków korzysta już z aplikacji ProteGO Safe, która informuje o kontakcie z koronawirusem. Im więcej z nas ją zainstaluje i uruchomi, tym lepiej. Jednak już teraz aplikacja realizuje swój cel.

Koronawirus nie odpuszcza. Każdego dnia dowiadujemy się o kilkuset kolejnych zakażonych. To od naszego zachowania i ostrożności zależy jak będzie wyglądała jesień. Nośmy maseczki, zachowujmy dystans społeczny i korzystajmy z aplikacji ProteGO Safe. Te trzy elementy mogą realnie wpłynąć na zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce, a tym samym na nasze bezpieczeństwo i zdrowie.

 

Trzy kroki do zdrowia

Apkę można pobrać za darmo ze sklepów Google Play lub AppStore (wybór sklepu zależy od tego z jakiego telefonu korzystacie). Po pobraniu wystarczy ją zainstalować i uruchomić. Na tym etapie najważniejsze jest włączenie tzw. monitorowania ryzyka, czyli Bluetootha w smartfonie. Jeśli to zrobicie – później już niczym nie musicie zawracać sobie głowy. Kiedy będzie trzeba aplikacja sama Wam o sobie przypomni.

A oto krótkie przypomnienie jak działa ProteGO Safe.

Dzięki włączonemu Bluetooth aplikacja stale monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których także jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie – a kontakt naszego telefonu z tym urządzeniem potrwa dłużej niż 15 minut i będzie miał miejsce w odległości poniżej 2 metrów –  nasz telefon (ale i urządzenie drugiego użytkownika) zapamięta to „spotkanie”.

Informacje na ten temat urządzenia będą trzymały w swojej pamięci przez 14 dni. Aplikacja nie zbiera żadnych danych o użytkownikach, w tym ich lokalizacji. Zbiera jedynie informacje o spotkaniach urządzeń, które są zupełnie anonimowe.

 

Daj sobie szansę

Jeśli w trakcie tych 14 dni osoba, z którą mieliśmy nawet nieświadomy kontakt, a której urządzenie spotkało się z naszym, zachoruje – po pozytywnym wyniku testu, zadzwoni do niej pracownik Centrum Kontaktu. Zapyta ją, czy ma aplikację ProteGO Safe (pracownicy Centrum Kontaktu nie wiedzą, kto korzysta z apki, dzwonią do wszystkich, którzy otrzymują pozytywny wynik testu na koronawirusa). Jeśli chory potwierdzi, że korzysta z ProteGO Safe – pracownik Centrum Kontaktu przekaże mu unikalny numer PIN. Poinstruuje też, gdzie w aplikacji ten numer wprowadzić.

Jeśli chory wprowadzi otrzymany numer – najpóźniej w ciągu doby, na ekranach urządzeń innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w trakcie ostatnich 14 dni, wyświetli się odpowiednie powiadomienie. Wraz z tą informacją wszystkie te osoby dostaną wskazówki, co robić dalej.

Wiemy już, że pierwsze osoby skorzystały z tej możliwości i wpisały numery PIN. Nie wiemy i nigdy nie będziemy wiedzieć (bo nie chcemy i nie potrzebujemy tej informacji) kim są.

Oznacza to, że pierwsze osoby otrzymały powiadomienia. Kto wie, może dzięki temu nie poszły na wesele, czy w odwiedziny do rodziców, dziadków lub znajomych, a tym samym uchroniły ich przed zakażeniem?

To pokazuje, że ProteGO Safe działa i warto ją mieć.

Z identycznej aplikacji (o innej nazwie) korzysta już kilkanaście milionów Niemców, kilka milionów Irlandczyków, czy Włochów. Warto dołączyć do tego grona. To nic nie kosztuje.

W odróżnieniu od wielu innych aplikacji, z których korzystacie na co dzień, ProteGO Safe szanuje Waszą prywatność – nie zbiera Waszych danych, nigdzie ich nie przekazuje.

Wszystko w Twoich rękach. Pobierz, zainstaluj i korzystaj z aplikacji ProteGO Safe.

Więcej informacji, w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, na www.gov.pl/protegosafe

 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Data publikacji: 14-08-2020 09:38
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/W w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania (polityka prywatności). Administratorem danych osobowych jest Urząd Miejski reprezentowany przez Burmistrza Leżajska, z siedzibą przy ul. Rynek 1, 37-300 Leżajsk tel.17 242 73 33
e-mail: uml@miastolezajsk.pl
Polecane