BIP Leżajsk
Biuletyn Informacji Publicznej
Projekty unijne
Projekty unijne
ePUAP
ePUAP
Dla słabowidzących
Wersja dla słabowidzących

77 rocznica Pacyfikacji Leżajska

28 maja 1943 roku rozpoczęła się pacyfikacja Leżajska; świtem oddziały niemieckiej policji, żandarmerii i wojska, szczelnym pierścieniem otoczyły miasto. Jednocześnie gestapo przystąpiło do przeszukiwania domów, aresztując podejrzanych o działalność konspiracyjną. Około 300 mieszkańców doprowadzono przed budynek miejscowego sądu i podzielono na 4 grupy. Pierwszą, złożoną z 28 mężczyzn, zaprowadzono na ul. Podzamcze (obecnie ul. 28 Maja) i rozstrzelano; drugą, ośmioosobową, zabrano na gestapo do Jarosławia – zamordowano dwóch aresztowanych; trzecią, około stuosobową, wywieziono do obozów koncentracyjnych; pozostałych – zwolniono. W dniu pacyfikacji Leżajska, w różnych jego miejscach, gestapo zamordowało 10 osób. Kolejne siedem - straciło życie w obozach koncentracyjnych w Oświęcimiu i Sachsenhausen. Pacyfikacja Leżajska pochłonęła w sumie 47 ofiar.

Tegoroczna 77 rocznica będzie miała niezwykle skromny charakter; 28 maja pod pomnikiem przewidziano składanie kwiatów, wieńców i zapalanie zniczy (indywidualnie przez cały dzień), a wieczorem o 18.00 w kościele farnym - mszę święta w intencji ofiar (maksymalnie 55 uczestników).

***

Wraz z zakończeniem prac rewaloryzacyjnych przy pomniku ofiar pacyfikacji, pojawiły się wątpliwości co do liczby ofiar podanych na tablicy pomnika – 28 oraz ścianie pamięci – 47. Przypomnijmy – na poprzedniej tablicy pomnika widniała informacja o 43 zamordowanych Polakach. Tymczasem zgodnie z ustaleniami Instytutu Pamięci Narodowej na ulicy Podzamcze (obecnie 28 Maja) rozstrzelano 28 osób, wszystkich ofiar pacyfikacji miasta było 47. Treść obecnych napisów (pomnik i ściana) zostały zatwierdzone przez IPN.

Data publikacji: 26-05-2020 07:15
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/W w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania (polityka prywatności). Administratorem danych osobowych jest Urząd Miejski reprezentowany przez Burmistrza Leżajska, z siedzibą przy ul. Rynek 1, 37-300 Leżajsk tel.17 242 73 33
e-mail: uml@miastolezajsk.pl
Polecane