BIP Leżajsk
Biuletyn Informacji Publicznej
Projekty unijne
Projekty unijne
ePUAP
ePUAP
Godło Polski
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Dla słabowidzących
Wersja dla słabowidzących

77 rocznica Pacyfikacji Leżajska

28 maja 1943 roku rozpoczęła się pacyfikacja Leżajska; świtem oddziały niemieckiej policji, żandarmerii i wojska, szczelnym pierścieniem otoczyły miasto. Jednocześnie gestapo przystąpiło do przeszukiwania domów, aresztując podejrzanych o działalność konspiracyjną. Około 300 mieszkańców doprowadzono przed budynek miejscowego sądu i podzielono na 4 grupy. Pierwszą, złożoną z 28 mężczyzn, zaprowadzono na ul. Podzamcze (obecnie ul. 28 Maja) i rozstrzelano; drugą, ośmioosobową, zabrano na gestapo do Jarosławia – zamordowano dwóch aresztowanych; trzecią, około stuosobową, wywieziono do obozów koncentracyjnych; pozostałych – zwolniono. W dniu pacyfikacji Leżajska, w różnych jego miejscach, gestapo zamordowało 10 osób. Kolejne siedem - straciło życie w obozach koncentracyjnych w Oświęcimiu i Sachsenhausen. Pacyfikacja Leżajska pochłonęła w sumie 47 ofiar.

Tegoroczna 77 rocznica będzie miała niezwykle skromny charakter; 28 maja pod pomnikiem przewidziano składanie kwiatów, wieńców i zapalanie zniczy (indywidualnie przez cały dzień), a wieczorem o 18.00 w kościele farnym - mszę święta w intencji ofiar (maksymalnie 55 uczestników).

***

Wraz z zakończeniem prac rewaloryzacyjnych przy pomniku ofiar pacyfikacji, pojawiły się wątpliwości co do liczby ofiar podanych na tablicy pomnika – 28 oraz ścianie pamięci – 47. Przypomnijmy – na poprzedniej tablicy pomnika widniała informacja o 43 zamordowanych Polakach. Tymczasem zgodnie z ustaleniami Instytutu Pamięci Narodowej na ulicy Podzamcze (obecnie 28 Maja) rozstrzelano 28 osób, wszystkich ofiar pacyfikacji miasta było 47. Treść obecnych napisów (pomnik i ściana) zostały zatwierdzone przez IPN.

Data publikacji: 26-05-2020 07:15
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/W w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania (polityka prywatności). Administratorem danych osobowych jest Urząd Miejski reprezentowany przez Burmistrza Leżajska, z siedzibą przy ul. Rynek 1, 37-300 Leżajsk tel.17 242 73 33
e-mail: uml@miastolezajsk.pl
Polecane