Kwarantanna domowa – co trzeba wiedzieć
Kwarantanna domowa – co trzeba wiedzieć
Kwarantannie domowej może zostać poddana każda zdrowa osoba, u której podejrzewane jest zakażenie, ale nie występują jeszcze żadne objawy.
Zgodnie z ustawą z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi – kwarantanna to „odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych”.
Kwarantanna domowa ma charakter profilaktyczny: dotyczy tylko tych osób, które nie mają jeszcze żadnych objawów infekcji, ale – z uwagi na potencjalne nosicielstwo koronawirusa – mogą zarażać innych zanim u nich samych wystąpią objawy choroby.
Kwarantanna domowa: kiedy jest konieczna?
Kwarantannie domowej może zostać poddana każda zdrowa osoba, która mogła być narażona na kontakt z wirusem. Może ją zalecić inspektor powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej na podstawie przeprowadzonego wywiadu.
W przypadku koronawirusa o kontakt z najbliższą placówką inspektoratu sanitarno-epidemiologiczne i pozostanie w domu proszone są:
- osoby, które wróciły z krajów lub regionów, gdzie potwierdzono zakażenia ,
- w ciągu ostatnich 14 dni miały kontakt z osobami, u których podejrzewa się lub wykryto zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 i chorobę COVID-19,
- są pracownikami lub pacjentami placówki opieki zdrowotnej, w której wykryto przypadki COVID-19.
Kwarantanna to nie to samo, co izolacja, ponieważ izolacja dotyczy osób chorych lub takich, u których podejrzewa się zakażenie – takie osoby zazwyczaj izolowane są w szpitalu.
Kwarantanna domowa: zasady
Najważniejszą zasadą kwarantanny domowej jest unikanie w jej trakcie kontaktu z innymi osobami, również z domownikami. To oczywiste, że nie należy wychodzić z domu. Co konkretnie trzeba robić, a czego nie?
- Należy odseparować się w osobnym pomieszczeniu. Jeśli osoba poddana kwarantannie ma do własnego użytku łazienkę, inni członkowie rodziny nie muszą poddawać się kwarantannie domowej.
- Jeśli odizolowanie się od innych domowników jest jednak niemożliwe, kontakt z innymi osobami nie może być zbyt bliski – zalecana jest odległość co najmniej jednego metra.
- Trzeba upewnić się, czy w domu jest termometr, zapasy leków (przeciwbólowych i tych przyjmowanych na co dzień).
- Jeśli to możliwe, zakupy warto robić przez Internet, a jeśli robi je znajomy lub ktoś z domowników – niech zostawia je pod drzwiami.
- Jeśli w jednym gospodarstwie domowym mieszka kilka osób, wyłącznie jedna z nich może mieć kontakt z osobą poddaną kwarantannie.
- Osoba poddana kwarantannie oraz wszyscy pozostali domownicy muszą często myć ręce (przez 30 sekund), często dezynfekować przedmioty i miejsca dotykane przez potencjalnie chorego, takie jak: klamki, stoliki, kran, toaleta itp.
- Nie należy używać wspólnych ręczników, a szczoteczka do zębów i kosmetyki osoby poddanej kwarantannie powinny być trzymane w innym miejscu.
- Mieszkanie należy często wietrzyć.
- Kaszląc należy zasłaniać usta, a następnie dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.
Jeśli w trakcie kwarantanny pojawią się objawy grypopodobne (gorączka, kaszel, duszności oraz problemy z oddychaniem), niezwłocznie należy się skontaktować telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić do oddziału zakaźnego.
Kwarantanna domowa: do kiedy trwa?
Czas trwania kwarantanny domowej określony jest przepisami oraz zaleceniami, m.in. Głównego Inspektora Sanitarnego. W przypadku koronawirusa kwarantanna domowa powinna trwać 14 dni. Jeśli w tym czasie nie pojawią się objawy infekcji COVID-19, można wrócić do codziennych obowiązków.
