BIP Leżajsk
Biuletyn Informacji Publicznej
Projekty unijne
Projekty unijne
ePUAP
ePUAP
Godło Polski
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Dla słabowidzących
Wersja dla słabowidzących

75 Rocznica Powstania Warszawskiego

W dniu 1 sierpnia obchodziliśmy 75 Rocznicę wybuchu Powstawania Warszawskiego. Ta trwająca  dwa miesiące akcja była jednym z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. 1 sierpnia 1944 roku, godzina 17:00 to historyczny moment. Godzina „W” to czas, kiedy tysiące osób w geście największego oddania i patriotyzmu podjęło decyzję, warzącą na ich życiu czy śmierci.

Rozpoczęta 1 września 1939 roku II wojna światowa siała spustoszenie w całym kraju, a jej punktem kulminacyjnym stała się Warszawa. To piękne, tętniące niegdyś życiem miasto, zmieniało się nie do poznania, będąc miejscem ciągłych walk, strachu i bólu. Dziś wielu historyków i laików zadaje sobie pytanie – czy było warto? Na to pytanie niech będzie odpowiedzią liczba powstańców, która swoim zdrowiem i życiem przepłaciła za okazany patriotyzm i chęć wolności. Dziesiątki tysięcy Powstańców w tym również i dzieci walczyli i oddawali życie, abyśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce. Pamiętajmy o tym. Cześć i Chwała Bohaterom!

W czasie godzinny „W”, gdy zawyły syreny, z rynku zostały wypuszczone w niebo balony w barwach narodowych, zabrzmiała patriotyczna muzyka a przybyli mieszkańcy przystanęli, by oddać hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność.

Wydarzenie przygotowane zostało przez Muzeum Ziemi Leżajskiej wraz z Harcerzami z leżajskiego Hufca, Młodzieżą Wszechpolską – koło Leżajsk, Kibicami Drużyny piłkarskiej Pogoni Leżajsk.

Patronat Honorowy objął Starosta Leżajski Pan Marek Śliż oraz Burmistrz Leżajska Pan Ireneusz Stefański, którzy byli obecni w czasie obchodów.

 

Data publikacji: 05-08-2019 11:02
Data modyfikacji: 05-08-2019 12:02
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/W w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania (polityka prywatności). Administratorem danych osobowych jest Urząd Miejski reprezentowany przez Burmistrza Leżajska, z siedzibą przy ul. Rynek 1, 37-300 Leżajsk tel.17 242 73 33
e-mail: uml@miastolezajsk.pl
Polecane