Facebook Miasta Leżajsk
Facebook Miasta Leżajsk
BIP Leżajsk
Biuletyn Informacji Publicznej
ePUAP
ePUAP
Godło Polski
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Projekty unijne
Projekty unijne
Dla słabowidzących
Wersja dla słabowidzących

Mali Rycerze Herbu Witamina

 

          10 października odbyły się pierwsze warsztaty kulinarne dla sześciolatków w Przedszkolu Miejskim Nr. 4 w Leżajsku. Zabawa była przednia, a efekty bardzo smaczne. Dzieci (pod czujnym okiem prowadzących) przygotowały przepyszną i zdrową czekoladę kanapkową z daktyli, orzechów laskowych i kakao oraz sok świeżo wyciskany z marchewki, pomarańczy, jabłek i gruszek.

Tak relacjonuje przebieg warsztatów Małgorzata Mazur – inspektor do spraw zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży:

               Wiadomo, że dzieci najszybciej uczą się poprzez zabawę, więc warsztaty rozpoczęły się od bajki, którą przeczytała dla dzieci Justyna (aktorka z teatru Baratario). Dzieciaki były zachwycone. Bajka opowiadała o dalekim królestwie, w którym każdy mieszkaniec był smutny, zmęczony, dorośli nie mieli siły do pracy, a dzieci siły do zabawy.  Król nie potrafił odnaleźć przyczyny tego, że jego królestwo staje się z dnia na dzień coraz bardziej szare i ponure. Wysłał więc dzielnego Rycerza na poszukiwanie magicznego leku. Po długiej podróży i wielu przygodach Rycerz spotkał karczmarza, który wręczył mu magiczny lek na wszelkie smutki i słabości – były to świeże owoce i warzywa. Rycerz, po powrocie do królestwa z darami od karczmarza został mianowany na Rycerza Herbu Witamina, a całe królestwo było od tej pory silne, wesołe i szczęśliwe.

               Wreszcie, po pouczającej lekturze przystąpiliśmy do małego gotowania. Na pierwszy ogień (dosłownie) zostały rzucone orzechy laskowe, które trzeba było uprażyć, a następnie obrać z brązowej skórki. I takie też zadanie dostały przedszkolaki. A zapewniam, że nie należy ono do zadań łatwych!!! Obawiałam się, że będzie zbyt ciężko. I tutaj moje pierwsze zaskoczenie – dzieciaki poradziły sobie świetnie i po krótkim czasie napełniły dwa słoiczki obranymi orzechami.  Później poszły w ruch daktyle, o których dzieci dowiedziały się kilku interesujących ciekawostek. Przyszła też kolej na kakao i mleko (których ilość dzieci odmierzały samodzielnie) i wreszcie mieszanie wszystkich składników – powstała z tego pyszna czekolada orzechowa na kanapki.

                 Kolejnym punktem warsztatów było przygotowanie soku świeżo wyciskanego z warzyw i owoców. Przedszkolaki prześcigiwały się w tym, kto obierze więcej marchewek, więcej jabłek i gruszek. Później, każde dziecko podchodziło do wyciskarki z „owocami swojej ciężkiej pracy” i z radością, taką iskierką w oku, wyciskało sok. Jakże wielka duma była w ich oczkach, kiedy z „magicznej maszyny” płynął sok z owoców, które same przygotowały !!!!

                 Sok został rozlany do kubeczków (oczywiście z kolorową rurką, bo jak to mówią dzieci – z rurką wszystko jest lepsze), czekolada i pyszny chleb ziarnisty postawione na każdym stoliku i rozpoczęła się mała smakowita uczta. Wszystkie dzieci zostały Rycerzami Herbu Witamina.

                Po warsztatach mam wiele wniosków – wszystkie pozytywne. Dzieci już od najmłodszych lat, począwszy od przedszkolaka, należy zapraszać do naszych kuchni i wspólnie z nimi gotować, przygotowywać chociażby kanapki, soki, przekąski. Pomimo tego, że nasza kuchnia będzie wyglądać jak po przejściu tornado – to warto, naprawdę warto. Podczas takich warsztatów, czy to w przedszkolu, czy to w szkole lub w domu dziecko uczy się poznawania smaków, owoców i warzyw. Uczy się ich rozróżniania i wybierania tych najlepszych - zarówno po smaku jak i zapachu. Uczy się kreatywności mogąc tworzyć własne potrawy tak „na szybko” i nadawać im własne nazwy. Wyrabia zdolności manualne w krojeniu, obieraniu, mieszaniu czy układaniu gotowych potraw na talerzykach. Podczas wspólnego gotowania dziecko zwyczajnie świetnie się bawi.

 

war 1.jpeg

 

war2.jpeg

 

war 3.jpeg

 

war4.jpeg

 

war5.jpeg

 

war6.jpeg

 

war7.jpeg

 

war10.jpeg

 

war11.jpeg

 

war12.jpeg

 

war14.jpeg


 

 

 

 

Data publikacji: 18-10-2018 08:48
Data modyfikacji: 18-10-2018 08:52
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/W w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania (polityka prywatności). Administratorem danych osobowych jest Urząd Miejski reprezentowany przez Burmistrza Leżajska, z siedzibą przy ul. Rynek 1, 37-300 Leżajsk tel.17 242 73 33
e-mail: uml@miastolezajsk.pl
Polecane