XXVII Międzynarodowy Festiwal  Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku

Za nami pierwsze koncerty XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku. Na inaugurację, która odbyła się w piątek 15 czerwca, licznie zgromadzonej  publiczności dane było wysłuchać kompozycji Dietricha Buxtehude’a, Louisa Marchanda, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Jana Sebastiana Bacha w wirtuozerskim wykonaniu Michała Kocota - organy. W części kameralnej Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal zaprezentowała sonatę cis-mol zwaną też sonatą „księżycową" Ludwiga van Beethovena, koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową Romualda Twardowskiego (z mistrzowsko wykonaną partia solową przez koncertmistrza Jarosława Żołnierczyka) oraz suitę w dawnym stylu „z czasów Holberga” G-dur Edwarda Griega.

W sobotę, 16 czerwca, w części organowej wystąpili: Marek Stefański i Agnieszka Radwan – Stefańska z utworami Girolamo Frescobaldiego, Johanna Pachelbela, Jana Sebastiana Bacha, Johanna Gottfrieda Walthera. W części kameralnej pojawił się Marcin Wyrostek (akordeon) wraz z septetem CORAZON w niezwykle dynamicznym i żywiołowo przyjętym przez publiczność koncercie.

W kolejnym dniu, w niedzielę 17 czerwca, na scenie plenerowej rozstawionej na placu Mariackim, w późnym godzinach wieczornych, w otoczeniu iluminowanych specjalnie na tę okazję klasztornych murów, wystąpiła najstarsza w Polsce (założona w 1881 roku) Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod dyrekcją Tadeusza Wicherka wraz z solistami Kamilą Lendzion- sopran i Mirosławem Niewiadomskim- tenor. Podczas koncertu zatytułowanego „Boskie dźwięki” przewijała się muzyka filmowa stworzona m.in. przez E. Morricone, W. Kilara, L. Cohena, R. Cocciante’a, J.S. Bacha i wielu innych. Wyjątkową kreację stanowiły partie solowe Kamila Radzimowskiego wykonywane na dętym instrumencie drewnianym o nazwie duduk. W ostatnim dniu, poniedziałek 18 czerwca, w części organowej zaprezentował się dyrektor artystyczny festiwalu prof. Józef Serafin, w którego wykonaniu zabrzmiał Jan Sebastian Bach, Franciszek Liszt oraz Marian Sawa. W części kameralnej Jerzy Zelnik przytaczał fragmenty poematu „Myśląc Ojczyzna” i wypowiedzi Jana Pawła II na temat patriotyzmu, przeplatane improwizacjami organowymi w wykonaniu Krzysztofa Ostrowskiego. Dalsza część XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej kontynuowana będzie w każdy poniedziałek do końca lipca.

Leżajski festiwal dofinansowany jest ze środków Funduszu Promocji Kultury przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Data publikacji: 25-06-2018 14:20

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/W w celu przesyłania newslettera. Zostałem/am poinformowany/a o dobrowolności podania danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania (polityka prywatności). Administratorem danych osobowych jest Miasto Leżajsk z siedzibą przy ul. Rynek 1, 37 – 300 Leżajsk