BIP Leżajsk
Biuletyn Informacji Publicznej
Projekty unijne
Projekty unijne
ePUAP
ePUAP
Dla słabowidzących
Wersja dla słabowidzących

Odznaczona

          W ubiegły wtorek (13 lutego) w Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart w imieniu Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, za zasługi dla niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, odznaczyła Patentem i odznaką „Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny”, Oficera Armii Krajowej ppor. Joannę Cieślik-Dołęgę.

          Wieloletnia mieszkanka Leżajska ppor. Joanna Cieślik-Dołęga mogła, jako pierwszy na Podkarpaciu członek Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej, wystąpić w specjalnym mundurze żołnierzy niezłomnych. Ogromna w tym zasługa kpt. Tomasza Okólskiego, Szefa  Służby Mundurowej z 34 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Rzeszowie, który dołożył wszelkich starań, aby w ten sposób państwo polskie uznało Jej bohaterską postawę i zasługi w walce o wolność.

          W czasie niemieckiej okupacji ppor. Joanna Cieślik-Dołęga podjęła się pracy konspiracyjnej i w wieku niespełna 18 lat wstąpiła do Armii Krajowej. Działała w Obwodzie Bóbrka, należącym do Oddziału Inspektoratu Południowego Okręgu Lwów Armii Krajowej. Została przydzielona do łączności terenowej, jako łączniczka między komendą Inspektoratu a oddziałami partyzanckimi AK na trasie Lwów – Stanisławów. W pracy konspiracyjnej przyjęła pseudonim „Teresa”.

 

_DSC0005.jpeg

 

_DSC0019.jpeg

 

_DSC0036.jpeg

 

_DSC0046.jpeg
 

 

Data publikacji: 15-02-2018 08:50
Polecane
po