Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu (24.02)

II wojna światowa przemeblowała etnicznie większość polskich miast i wsi. Ze wszystkich miejscowości, w tym również z Leżajska, na zawsze zniknęli między innymi Żydzi. Pani Lucia Retman – przedwojenna mieszkanka Leżajska, ocalona z holocaustu, która na leżajskie Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu przyjechała specjalnie z Izraela, była głównym bohaterem pokazanego podczas spotkania z nią zwiastunu filmu opowiadającego o jej dzieciństwie i dramatycznym rozstaniu z Leżajskiem. Ważnymi punktami Dnia Pamięci były też: prezentacja projektu ścieżki turystycznej Szlakiem Elimelecha i ceremonia rozdania nagród laureatom konkursu poświęconego dziejom Żydów i pamięci ofiar holocaustu. Wśród gości zaproszonych na obchody byli m.in.: syn Pani Luci Michael Retman, Jan Gebert z Żydowskiej Gminy w Warszawie, Pan Henryk Wujec wraz z małżonką, Emil Majuk – specjalista w Ośrodku Brama Grodzka.

_DSC0030.jpeg

_DSC0064.jpeg